середу, 30 вересня 2009 р.

Заповідна Вінниччина. Фотоетюди

Протягом вегетаційного сезону 2009 р. в рамках держзамовлення проводився інвентаризаційний опис заповідних об’єктів Вінницької області. Мною виконувалось вивчення фітосозологічного складу заповідних територій: рідкісні види, рослинні угруповання, лікарські види, стан ботанічних пам"яток природи. За весну-літо відвідано багато красивих і дивовижних місць, пройдено сотні кілометрів східноподільських доріг та доріжок...

Чарівний краєвид відкривається з Бронницького парку на Дністро. На другому березі - Придністров’я. Напівгірський ландшафт місцевості нагадує Кримські краєвиди. У нас часто полюбляють порівнювати гарні урочища з Швейцарією. А я назвав би цей ландшафт Малим Кримом. Бронницький парк (він розділяє територію з дитячим санаторієм) доглянутий і приємний. Якщо в майбутньому його збагатять екзотичними видами дерев - він з успіхом претендуватиме на звання одного з кращих в області.
Урочище Княгиня в Піщанському р-ні - один з небагатьох осередків видової різноманітності в регіоні. Бурачок муровий на товтрових скелях урочища в розквіті.
Інший осередок біорізноманіття - Бритавський заказник. Зараз він входить до складу Південноподільського регіонального парку. За деякими оцінками в Бритавському лісовому масиві росте до 200 видів рослин, в т. ч. багато рідкісних. Один із них - Зозулинець шоломоносний (Orchis militaris L.).
Величезні плантації утворює в Бритавському лісництві Підсніжник звичайний.
В Бритавському лісі на самій західній точці ареалу росте і чудово почувається ряст Маршалів.
Біля Бритавки залишилось багато майже не зачеплених господарчою діяльністю лучно-степових куточків. На одному із них - росте Сон великий. В майбутньому ця ділянка стане заповідною.
Майже карпатські краєвиди утворюють прамовисні гранітні скелі з обох боків р. Мурафа в Чернівецькому р-ні. Ця територія знаходиться в заповідному режимі (заказник "Мурафа") і є теж осередком регіонального біорізноманіття.

Одне з кількох місцезростань рідкісного в області сукулента - Молодила руського.Папороті в гранітному каньйоні р. Мурафа. Багатоніжка звичайна, Пухирник ламкий, Аспленій волосовидний - всі вони рідкісні в області. А от Аспленій муровий на місцевих гранітах непомічений, хоча є досить звичайним видом вапнякових відслонень Мурафських товтр за 15-20 км на схід.
Печіночниця звичайна кольору весняного неба - досить рідкісна в області рослина. На сході вінниччини вона взагалі не трапляється.
Бруслина карликова (Euonimus nana L.) - релікт, що залишився в подільських лісах з дольодовикового теплого періоду. Це сланкий півкущик, що цвіте дуже рідко і взагалі не плодоносить. Локально продовжує вегетативно розмножуватися в тих ділянках, де залишився з давніх часів. В майбутньому завдання ботаніків - поширювати вегетативним шляхом цей півкущик на нових ділянках.
Порічки альпійські рідко можна зустріти у східноподільських лісах. Один з локалітетів знаходиться в Сестринівській дачі (Козятинський р-н).
Тут же - величезні плантації Барвінку малого, що зранку виблискує в променях ранкового сонця.
На Східному Поділлі зустрічається 5-6 видів глоду. Це небагато порівняно з числом 26 для всієї України. Але розрізнити їх з впевненістю зможе тільки спеціаліст. Глід кривочашечковий вирізняється опушеними гіпантіями (несправжні плодики), квітконіжками та краями листкової пластинки.
Величезними свічками підіймаються ввись вівкові липи та дуби в П'ятничанському лісі. Одноіменний заказник охоплює лише невелику частину цього багатого на рідкісні види масиву.
А деякі заповідні об'єкти, нажаль, виявляються сумнівними. Зокрема, навряд чи варто охороняти молоді насадження горіхів - у лісах. Горіхи, без сумніву, цінні породи, але вони заносні, кліматичні умови України часто скорочують їх вік, крім того, горіх досить легкий у культурі рід. Один із антиприкладів - пам'ятка природи "Горішина" в Вінницькому р-ні. З часу заповідання (1984 р.) на ділянці піднявся густий підріст граба, знищивши практично повністю культуру Горіха чорного.
Поруч з Вінницею можна побачити "Одинокий дуб" віком близько 500 років. Патріарх втратив багато скелетних гілок але ще живе і, будемо сподіватися, нарахує ще не одну сотню років, а може і тисячу!
Тендітно підіймається вгору ще слабке молоде суцвіття Коручки темно-червоної. Ця рослина отримала назву за антоціановий відтінок всіх частин.
Її близький родич - Коручка широколиста - значно поширеніша в лісах Східного Поділля. Цю орхідею можна зустріти практично в кожному масиві Вінниччини. На освітлених ділянках її квіти стають бурувато-пурпуровими. На багатих грунтах П'ятничанського лісу коручка широколиста досягає більше більша 1 метра в висоту.
Рідкісний для Східного Поділля дубовий ліс орляковий можна зустріти в Буго-Деснянському заказнику загальнодержавного значення.
Тут же росте костяниця - трав'янистий родич малини зі смачними і корисними плодами.
В Цибулівському лісництві (Тростянецький р-н) на території заказника "Гайдамацька балка" в загорожі вирощують вепрів.
Красивий краєвид відкривається з ботанічного урочища "Лиса гора" поблизу с. Яланець Бершадського р-ну.
З боку високі крутосхили дійсно мають вигляд окремого пагорба.
Цікаве походження назви ботанічного заказника "Курочка" в с. Збараж Козятинського р-ну. З висоти пташиного польоту викривлений ставок дійсно нагадує силует півня.
Клокичка периста - чи не єдиний вид з Червоної книги України, котрий штучно висаджують у лісництвах.

Немає коментарів:

Дописати коментар